Prawidłowe żywienie jest bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie pupila.
Jakość i odpowiednia ilość pokarmu wpływa na prawidłowy rozwój młodych, utrzymanie kondycji dorosłych, a także na dobre funkcjonowania organizmu zwierząt starszych.

Prawidłowo zbilansowana dieta uwzględnia wiek, wielkość, aktywność fizyczną, specyficzne zapotrzebowanie w obrębie rasy i zawiera w sobie odpowiednią ilość białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin, mikroelementów oraz innych substancji biologicznie czynnych biorących udział w metabolizmie organizmu.
Niedobory żywieniowe w młodym wieku mogą prowadzić do nieprawidłowego kształtowania się
i funkcjonowania narządów wewnętrznych, co może skutkować chorobami w późniejszym wieku. Nieprawidłowe żywienie zwierząt dorosłych może powodować gorszą kondycję, zły stan okrywy włosowej, a także problemy z przewodem pokarmowym.

Nieodpowiednie żywienie zwierząt starszych może zaś prowadzić do powstania chorób na tle metabolicznym: niewydolności nerek, wątroby i trzustki a także pogorszenia stanu jamy ustnej
oraz wzroku i słuchu.

Błędy dietetyczne w postaci zbyt obfitego żywienie mogą skutkować np. nadwagą, która z kolei przyczynia się do powstania innych schorzeń takich jak cukrzyca, choroby wątroby, serca czy stawów, a z kolei niedożywienie czy też brak w pokarmie wszystkich niezbędnych składników może doprowadzić do wyniszczenia organizmu.

W naszej przychodni uważamy, że dietetyka jest bardzo ważnym działem medycyny weterynaryjnej. W codziennej praktyce doradzamy właścicielom naszych podopiecznych jak powinni prawidłowo żywić swoich czworonożnych przyjaciół zarówno wtedy gdy są zdrowe,
jak również w czasie choroby.