Co to są gruczoły okołoodbytowe? Są to struktury mieszczące się między mięśniami po obydwu stronach odbytu, produkujące płynną, mętną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu, będącą swoistego rodzaju wizytówką służącą komunikacji pomiędzy psami (to dlatego psy przy pierwszym spotkaniu zapoznanie zaczynają od wzajemnego obwąchiwania tylnej części ciała).
Zatoki przyodbytowe są fizjologicznie opróżniane w trakcie defekacji, jednakże w pewnych sytuacjach wydzielina tam produkowana nie wydostaje się zewnątrz powodując różnego rodzaju stany chorobowe. Zaburzenia w funkcjonowaniu zatok (zwiększona czynność gruczołu, zaburzenia w wydostawaniu się wydzieliny na zewnątrz często z wtórną infekcją bakteryjną) może prowadzić do ich przeładowania, zapalenia czy też powstania ropnej przetoki.
Objawami problemów z gruczołami są wylizywanie okolicy odbytu, „saneczkowanie” czyli ocieranie odbytem o podłoże, kręcenie się za ogonem oraz bolesne oddawanie stolca.
W przypadku problemów z gruczołami warto jest skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który usunie zalegającą w nich wydzielinę, przepłuka i ewentualnie zdeponuje w nich lek.