Regularne szczepienia są podstawowym i bardzo skutecznym elementem dbania o zdrowie pupila. Choroby zakaźne (np.nosówka, parwowiroza u psów czy też białaczka i koronawiroza u kotów) są chorobami bardzo niebezpiecznymi, mogącymi zagrażać życiu i zdrowiu.
Choroby zakaźne manifestują się różnymi objawami w zależności od powinowactwa wirusa do konkretnej tkanki. Najczęściej są to: wysoka temperatura, biegunki, wymioty, kaszel, wypływy z oczu i nozdrzy, zaburzenia neurologiczne, zażółcenie skóry i błon śluzowych, zmętnienie rogówek oczu czy też ronienia u suk w ciąży.
Szczepienia profilaktyczne psów
W najbardziej popularnym schemacie szczepień na naszym terenie wykonuje się:
– pierwsze szczepienie w wieku 6 tygodni – przeciwko nosówce i parwowirozie;
– drugie szczepienie w wieku 9 tygodni – przeciwko nosówce, parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parainfluenzie oraz koronawirozie;
– trzecie szczepienie w wieku 12 tygodni – przeciwko nosówce, parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parainfluenzie oraz koronawirozie;
– czwarte szczepienie w wieku 18 tygodni – przeciwko wściekliźnie.
Kolejne szczepienia odbywają się co roku.
Nie jest to sztywny schemat. W zależności od wielu czynników zarówno dotyczących konkretnego psa jak i środowiska, w którym przebywa, może on ulec modyfikacji zarówno pod względem ilości antygenów w szczepionce, częstości podania szczepionki, a także ilości szczepień w cyklu.
Istnieje możliwość, w zależności od sytuacji epizootycznej oraz od statusu immunologicznego zmniejszenie lub rozszerzenie zakresu szczepień na przykład o szczepionkę przeciwko boreliozie, leptospirozie, herpeswirozie czy bordetellozie.
Szczepienia profilaktyczne kotów
Pierwsze szczepienie w wieku 8 tygodni – przeciwko panleukopenii, kaliciwirozie oraz herpeswirozie.
Drugie szczepienie w wieku 12 tygodni – przeciwko paneukopenii kaliciwirozie prazherpeswirozie.
Nie jest to sztywny schemat. W zależności od wielu czynników dotyczących konkretnego kota jak i środowiska w którym przebywa, może on ulec modyfikacji zarówno pod względem ilość antygenów w szczepionce, częstości podania szczepionki oraz ilości szczepień w cyklu.
W zależności od sytuacji epizootycznej oraz statusu immunologicznego istnieje możliwość rozszerzenia zakresu szczepień na przykład o chlamydiozę, wściekliznę i, po wykonaniu odpowiednich testów, o białaczkę kotów (FeLV) i koronawirozę (FIP).
Szczepienia profilaktyczne królików
Pierwsze szczepienie w wieku 4 tygodni – przeciwko myxomatozie.
Drugie szczepienie w wieku 6 tygodni – przeciwko pomorowi królików.
Trzecie szczepienie w wieku 8 tygodni – przeciwko myxomatozie.
Czwarte szczepienie w wieku 4 miesięcy – przeciwko myxomatozie.
Piąte szczepienie w wieku 10 miesięcy – przeciwko pomorowi królików.
Nie jest to sztywny schemat. W zależności od wielu czynników zarówno dotyczących konkretnego królika jak i środowiska, w którym przebywa, może on ulec modyfikacji zarówno pod względem częstości podania szczepionki, jak i ilości szczepień w cyklu.
Szczepienia profilaktyczne tchórzofretek
Pierwsze szczepienie w wieku 6 tygodni – przeciwko nosówce.
Drugie szczepienie w wieku 10 tygodni – przeciwko nosówce.
Trzecie szczepienie w wieku 14 tygodni – przeciwko nosówce.
Czwarte szczepienie w wieku 18 tygodni – przeciwko wściekliźnie.
Nie jest to sztywny schemat. W zależności od wielu czynników zarówno dotyczących konkretnej tchórzofretki jak i środowiska, w którym przebywa, może on ulec modyfikacji zarówno pod względem częstości podania szczepionki, jak i ilości szczepień w cyklu.