Są to choroby, w których dochodzi do niekontrolowanego wzrostu zmutowanej komórki, która wymyka się z spod kontroli organizmu i zaczyna dzielić się w sposób chaotyczny, doprowadzając do powstania guza. Nie istnieje jedna przyczyna chorób nowotworowych. Na pewno na zainicjowanie procesu nowotworowego mają wpływ czynniki genetyczne, zakaźne, chemiczne, hormonalne, a także promieniowanie słoneczne. Najczęściej chorują zwierzęta w wieku powyżej 5 roku życia.
W diagnostyce chorób nowotworowych wykorzystuje się badanie Rtg, Usg, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie krwi, badanie cytopatyczne.
W terapii guzów uorganizowanych wykorzystuje się głównie chirurgię i dodatkowo radioterapię, a w przypadku nowotworów hematopoetycznych (np. chłoniaka i białaczki) podstawową metodą leczenia jest chemioterapia.
Co powinno skłonić właściciela do wizyty u lekarza weterynarii? Każdy wyczuwalny guzek, powiększone węzły chłonne, utrata apetytu, masy ciała, osłabienie, zaburzenia w oddychaniu, kaszel, powiększenie obrysu jamy brzusznej, kulawizny.