Czyszczenie uszu jest czynnością higieniczną, która pozwala na utrzymanie kanałów słuchowych w czystości, co zapobiega chorobom uszu. Wykonuje się ją profilaktycznie, aby nie dopuścić do pojawienia się w kanałach słuchowych nadmiernej ilości woskowiny, nieprzyjemnego zapachu, zaczerwienienia, a także gdy pupil zdradza oznaki dyskomfortu – drapie się po uszach, przekrzywia i potrząsa głową. Dzięki regularnie przeprowadzanej toalecie kanałów słuchowych minimalizuje się możliwość wystąpienia chorób uszu wywołanych przez czynniki infekcyjne – bakteryjne i grzybicze.
Do czyszczenia uszu używa się specjalnych preparatów pielęgnacyjnych, które działają antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz łagodzą podrażnienia.
Jak powinno się czyścić uszy?
W pierwszej kolejności należy zapuścić kilka kropel preparatu pielęgnacyjnego do wnętrza kanałów słuchowych. Następnie uszy trzeba delikatnie pomasować, aby umożliwić dostanie się preparatu do wszystkich zakamarków małżowin usznych. Po wykonaniu tej czynności powinno się odczekać kilka minut, aby preparat mógł zadziałać i upłynnił wydzielinę zalegającą wewnątrz ucha.
W tym czasie należy pozwolić pupilowi potrząsać głową, dzięki czemu część wydzieliny zalegająca u podstawy ucha przemieści się ku jego wierzchołkowi. Następnie przy pomocy pałeczek, kompresów gazowych czy też tamponików czyścimy uszy zaczynając od wierzchołka, kierując się ku dnie uszu, tak aby nie upychać znajdującej się w uszach wydzieliny wewnątrz kanałów słuchowych. Należy robić to delikatnie aby nie zniechęcić pupila do tej czynności i dokładnie aby oczyścić cały kanał słuchowy.
Regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne pozwalają uniknąć stanów zapalnych uszu, które zdarzają się u psów i kotów z różnych przyczyn, które są nieprzyjemne, a czasem wręcz bolesne i wymagają leczenia farmakologicznego.